Sağlık

Sağlık Bakanı Koca: Hepatit A aşımız var

Koca, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İlaç fiyatlarındaki artışın sorulması üzerine Koca, “İlaç fiyatlarında kur güncellemesi yapıldı. Yılda bir kur güncellemesi oluyordu. Geçen yılki kurun yüzde 60’ı şeklinde bir uygulamamız var. Ancak son iki yıldır yerli üreticimizi korumak ve ilaç arzında sıkıntı yaşamamak için 6 ayda bir güncelleme kararı aldık. Bu nedenle Ocak ayında Euro kurunu 10.75 lira olarak güncelledik. Bildiğiniz üzere Euro kurunu 2019’a kadar güncelledik. Bugün 10.75 lira.Euro kuru reel indirimlerde 30’larda.” değerlendirmesini yaptı.

‘Hepatit A aşısında sorun yok’

Hepatit A aşısının stokta kalmadığına dair iddiaları hatırlatan Koca, “Bu kesinlikle doğru değil. 200 bin aşımız stoklarımızda var. Ayrıca 400 bin aşı da depolarımıza girecek. Bildiğiniz gibi 3 aşıyı yerlileştirmek için teknoloji transferi yapacağız. Bu 3 aşıdan biri Hepatit A aşısı. Hıfzıssıhha’da üretilecek aşıların dışında bu sistemde teknoloji transferi ile 3 yeni hepatit üretim merkezi kurulacak. Yeteri kadar aşımız var. Bu konuda bir sıkıntı yok. Merak etmeyin.”

kinik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu